Svetový deň vody v SOŠ drevárskej a stavebnej Krásno nad Kysucou
Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou si pripomenula 22. marec - Svetový deň vody. V súčasnosti sú vodné zdroje vystavené zvyšujúcim sa požiadavkám na spotrebu vody. Tento deň je kľúčovým pre zameriavanie pozornosti na: určenie problémov týkajúcich sa zásobovania pitnou vodou, zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti zachovania a ochrany zdrojov vody a pitnej vody, zvýšenie účasti a spolupráce vlád, medzinárodných agentúr, mimovládnych organizácií a súkromného sektoru na organizácií osláv Medzinárodného dňa vody.
Žiaci z odboru technológia ochrany a tvorby životného prostredia si sami priniesli vodu z obce svojho bydliska. V laboratóriu analyzovali kvalitu vody po stránke základných fyzikálno-chemických ukazovateľov (dusičnany, dusitany, amónne ióny, fosforečnany, chloridy) orientačnou metódou prostredníctvom kompaktného laboratória na analýzu vody od firmy Aquamerck a rozbor senzorických vlastností vody (vzhľad – zákal a čuch). Sprievodným aktivitám sme venovali výstavné nástenky, výstavky, filmy a prezentácie o vode. Naši žiaci navštívili základné školy vo Vysokej nad Kysucou a Korni a prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania učili mladších žiakov pomocou prezentácie, videa a diskusií o vode. V prezentácii sa venovali čiastkovým témam: skupenstvá vody, fázové premeny, druhy vôd a ich charakteristika, podiel sladkej vody na zemi a Charta o vode. Medzi aktivitami, ktoré ich zaujali bolo aj video o vzácnosti pitnej vody na zemi. Súčasťou tohto vzdelávania bola aj experimentálna časť. Žiaci zo základných škôl si mohli priniesť vzorky vody zo studničiek, z potokov a iných vodných zdrojov, ktoré analyzovali. Ďalší mladí výskumníci odobrali aj vzorky z rieky Kysuca a zisťovali pH vody, dusičnany vo vode, efekt soľného roztoku.
Už sedemnásty rok máme v našej škole otvorený študijný odbor technológia ochrany a tvorby životného prostredia. Určená je pre chlapcov i dievčatá. Absolventi sa môžu zamestnať v odvetviach životného prostredia, kontrolných laboratóriách, v štátnej správe v odboroch životného prostredia, v chemických podnikoch. Budú pripravení samostatne riešiť problémy spojené s ochranou a tvorbou životného prostredia, schopní orientovať sa v oblasti environmentalistiky, technológií, úpravy a čistenia vôd, vzduchu, pôdy a zužitkovania a zneškodňovania odpadov. Absolventi štvorročného študijného odboru získajú úplné stredné odborné vzdelanie a môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole. V našej škole privítame záujemcov so zmyslom pre ochranu životného prostredia v teoretickom a praktickom vyučovaní.
Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Bez pochýb je najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu. Pokrýva 70% planéty a pre človeka je základnou zložkou života, a preto ju chráňme, šetrime a neplytvajme ňou!
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková
SOŠ drevárska a stavebná Krásno nad Kysucou na stavebnom veľtrhu Coneco 2024
V dňoch 20. – 23. marca otvoril sezónu stavieb a rekonštrukcií stavebný veľtrh Coneco Bratislava 2024. Vystavovatelia priniesli nielen výber stavebných materiálov, ale aj ďalšie komponenty ako okná, dvere, strechy a podlahy. Veľtrh sprevádzali aj výstavy a sekcie venované drevostavbám a pasívnym domom s bohatým zastúpením firiem, ktoré sa zaoberajú realizáciou takýchto stavieb. Návštevníci oceňovali aj sprievodný program plný inšpirácie, rád, odporúčaní na aktuálne témy v segmente stavebníctva.
Súčasťou veľtrhu boli 20. Majstrovstvá Slovenska maliarskych remesiel žiakov odborných škôl, ktorých organizátor bol Cech maliarov Slovenska. Z našej školy sa súťaže zúčastnili dvaja žiaci Jakub Čelko a Juraj Moskáľ. Predmetom ich práce bolo namaľovať na sadrokartón zadanú úlohu. Druhou disciplínou bola voľná technika, na ktorú sa žiaci vopred pripravovali. Zvolili si dekoratívnu techniku, pri ktorej využili špeciálnu stierku, prácu so šablónou a k záverečnému dotvoreniu využili metalické farby. Okrem svojich praktických zručností museli žiaci preukázať aj teoretické vedomosti formou testu. Naši žiaci v súťaži maliarskych remesiel získali tretie miesto.
Žiakom blahoželáme a prajeme veľmi veľa podobných úspechov. Výstavu si prišli pozrieť aj žiaci našej školy z prvého a tretieho ročníka študijného odboru operátor stavebnej výroby. Mali možnosť sa oboznámiť s najnovšími technológiami a materiálmi z odboru stavebníctvo a zároveň povzbudiť súťažiacich spolužiakov. Návšteva veľtrhu stavebníctva Coneco Bratislava splnila svoj účel, žiaci získali veľa nových poznatkov v oblasti stavieb, rekonštrukcií a materiálov. Dostali skvelú príležitosť zorientovať sa v problematike domov z dreva a energeticky sebestačných stavieb za prítomnosti skúsených profesionálov, ktorí s nimi prediskutovali možnosti stavby od návrhu až po realizáciu.
Remeslo má zlaté dno – hoci záujem žiakov a študentov o štúdium stavebníctva na Slovensku klesá. Podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska čelíme nedostatku kvalifikovaných pracovníkov a to vo všetkých stavebných profesiách. Veríme, že na našej škole budú stavebné odbory naďalej obľúbené ako doposiaľ.
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková
Medzinárodná súťaž MURÁR 2024
Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou sa zúčastnila 29. ročníka medzinárodnej súťaže praktických zručností a odborných vedomostí MURÁR 2024, ktorý sa uskutočnil dňa 13. – 15. marca 2024 v Nitre.
Súťaže sa zúčastnilo 14 dvojčlenných družstiev. Našu školu reprezentovali Nicolas Kováčik z II. A a Peter Streličák z I. A triedy pod vedením majstra odborného výcviku Petra Šusteka. Teoretické vedomosti preukázali písomným testom a praktické zručnosti pri murovaní segmentu podľa výkresovej dokumentácie a zhotovení omietky.
Naši žiaci nás potešili získaním krásneho tretieho miesta a postupom do ďalšieho kola súťaže.
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková
Valentínska kvapka krvi od drevárov a stavbárov z Krásna nad Kysucou
Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou sa dňa 15. februára 2024 zapojila do humánnej akcie pod názvom Valentínska kvapka krvi, ktorej tohtoročné motto bolo “Buďme k sebe láskaví, veď sme +/- rovnakí “.
Študentky a študenti nad 18 rokov darovali najvzácnejšiu tekutinu – svoju krv. Účastníci zavítali do Hematologicko–transfúzneho oddelenia Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. Podľa pripraveného harmonogramu začali vypĺňať potrebné dotazníky a absolvovali vstupnú prehliadku. Tí, ktorí vyhoveli, sa mohli zúčastniť odberu. Už tradične žiaci takýmto spôsobom oslavujú Valentína.
Sviatok sv. Valentína sme si pripomenuli aj ďalšími aktivitami. Vo vestibule školy sme zrealizovali srdiečkovú výzdobu, ktorá sa niesla v obľúbenej červenej farbe. Sviatok sa prejavuje predovšetkým náklonnosťou k určitej obdivovanej osobe. Naši žiaci využili možnosť zhotoviť valentínske pozdravy s krásnymi prianiami a vrúcnymi vyznaniami.
Týmito aktivitami ožila celá škola, ale nemali by sme zabudnúť, že obdarovať tých, ktorých máme radi, môžeme nielen na sviatok sv. Valentína, ale každý deň v roku. Sviatok zamilovaných môže byť aj o prejave lásky k neznámym ľuďom a pomoci tým, ktorí to potrebujú. Ako povedal jeden zo žiakov: „...nemusíme robiť nič, len mať odvahu...“ Už teraz sa tešíme na ďalšiu akciu, ktorá sa bude niesť pod názvom Študentská kvapka krvi.
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková
Lyžiarsky výcvik SOŠ drevárska a stavebná Krásno nad Kysucou
Žiaci prvého ročníka Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou zúčastnili kurzu pohybových aktivít v prírode so zameraním na zimné športy v lyžiarskom stredisku Veľká Rača Oščadnica a krytej športovej hale s ľadovou plochou v Krásne nad Kysucou, ktorý sa konal v dňoch od 29. januára do 2. februára 2024.
Náplňou kurzu bolo naučiť každého začiatočníka základným pohybom na lyžiach a pokročilejších zdokonaliť v tom, čo už vedeli. Jeho súčasťou bolo zjazdové lyžovanie, snowboarding, pohyb a pobyt v prírode a korčuľovanie. Všetci lyžiari boli roztriedení do skupín podľa výkonnosti, kde sa im celý týždeň venovali inštruktori. Skúsení i začínajúci lyžiari otestovali svoje schopnosti na zjazdovke, zdokonalili si svoje lyžiarske zručnosti a upevnili aj kamarátske vzťahy.
Športové aktivity boli pripravené aj pre žiakov, ktorí nelyžovali. V novovybudovanej športovej hale v Krásne nad Kysucou bola pre nich objednaná ľadová plocha na korčuľovanie. Žiaci sa naučili základy korčuľovania a všetky jeho prvky a hry na ľade. Cieľom tejto pohybovej aktivity bolo naučiť žiakov prirodzene sa pohybovať na špecifickom povrchu, prekonávať strach z kĺzavého pohybu, zvyšovať odolnosť organizmu intenzívnou pohybovou činnosťou v sťažených podmienkach. Žiaci prežili týždeň v inom prostredí ako sú školské učebne. Pomohlo im to spoznať sa navzájom, upevniť kolektív, ale aj uvedomiť si svoje schopnosti.
Poďakovanie patrí lyžiarskemu stredisku Veľká Rača, ktorý nám vytvoril výborné podmienky na priebeh lyžiarskeho výcviku, ale aj športovej hale s ľadovou plochou v Krásne nad Kysucou. Na záver ďakujeme všetkým inštruktorom za dobre odvedenú prácu a žiakom za disciplínu. Čo je však najdôležitejšie, všetci sa vrátili zdraví a mohli opäť zasadnúť do prváckych školských lavíc.
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková