O škole Možnosti štúdia ELearning Rozvrh Webmail Mapa Výrobky školy Kontakt Napíšte nám

Akcie školy 2012/2013

Návšteve Európskeho parlamentu v Bruseli

Žiaci  SOŠ drevárskej Krásno nad Kysucou

na návšteve Európskeho parlamentu v Bruseli

Strednú odbornú školu drevársku v Krásne nad Kysucou navštívila najmladšia slovenská europoslankyňa Katarína Neveďalová. Prednášala pre študentov našej školy, diskutovala  s nimi o právach mladých ľudí v Európe. Ďalšou témou boli aj významné míľniky samostatnosti Slovenska. Vzhľadom k tomu, že sa z organizačných dôvodov nekonalo plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu v Bruseli, mala priestor venovať sa mladým ľuďom.

Europoslankyňa pozvala našich dvoch žiakov a to Ľubicu Voštinákovú - žiačku 4. ročníka študijného odboru technológia ochrany a tvorby životného prostredia a Mateja Rakovana žiaka 3. ročníka študijného odboru drevárstvo a nábytkárstvo - manažment v drevárstve na exkurziu do Európskeho parlamentu, ktorá sa konala v dňoch 8. až 10. apríla 2013.   Do Bruselu sa odchádzalo v pondelok z Bratislavy, kde sa zišli ďalší žiaci z rôznych stredných škôl a miest z celého Slovenska. Počas pobytu v Bruseli navštívili nielen európsky parlament, po ktorom ich previedla europoslankyňa Katarína Neveďalová, ale aj námestie, atómium a aj parlamentárium.  Zúčastnili sa prezentácie o roli a práci Európskeho parlamentu. Jeho budova sa nachádza v srdci európskej štvrte, neďaleko nej majú sídla aj ďalšie inštitúcie EÚ, ako je Európska komisia a Rada ministrov. Zďaleka viditeľná KUPOLA korunuje hlavnú budovu, v ktorej sa nachádza hlavná rokovacia miestnosť. Najlepší výhľad majú návštevníci z námestia Place du Luxembourg. Návšteva zahŕňala prehliadku zasadacej miestnosti v Bruseli. Žiaci mali možnosť sa inovatívnym a zábavným spôsobom naučiť ako fungujú parlamentné procedúry. Prostredníctvom interaktívnych multimediálnych nástrojov sa veľa dozvedeli o histórii európskej integrácie a vplyve EÚ na náš každodenný život.

Študenti prišli a presvedčili sa na vlastné oči, ako sa návrhy menia na zákony, a kde sa naši europoslanci podieľajú na rozhodovaní o budúcnosti Európy. Títo dvaja žiaci odovzdajú skúsenosti počas rozhovorov svojim rovesníkom a tak ďalej šíria myšlienku zjednotenej Európy.