O škole Možnosti štúdia ELearning Rozvrh Webmail Mapa Výrobky školy Kontakt Napíšte nám

Akcie 2013/2014

Drevári a stavbári vo vianočnej Viedni

Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou zorganizovala pre svojich žiakov exkurziu do vianočnej Viedne. Táto akcia sa uskutočnila prvý decembrový piatok,  v deň Mikuláša.

      Výletom do Viedne žiaci  obdivovali naše hlavné mesto, Dunaj a pyšný hrad na kopci. Cesta ubiehala veľmi rýchlo a už o chvíľu sledovali nemecké nápisy vítajúce nás vo Viedni. Už z autobusových okien  sa pokochali krásou tohto mesta, potom  zavítali do centra, kde si prezreli pár pamiatok a starožitností. Prešli najdrahšiu uličku, obdivovali známe obchody a potom prešli k  Dómu svätého Štefana.  Je to najväčšia katedrála, južná veža s výškou 136,7 metrov,  ktorú Viedenčania volajú „Steffl“ stala sa symbolom Viedne. Maľba na zvýšenom oltári zobrazuje ukameňovanie sv. Štefana, prvého kresťanského mučeníka a patróna chrámu.

     Kroky žiakov smerovali do trojposchodového múzea, kde sa nachádzali rozmanité zvieratá, horniny, nerasty, minerály a rôzne obrazy. Prírodovedné múzeum vo Viedni patrí medzi najväčšie a najvýznamnejšie svetové múzeá a najväčšie múzeum v Rakúsku. Bolo vybudované ako stánok pre uloženie, uchovanie a prezentáciu obrovských zbierok doposiaľ zhromaždených dvorným kabinetom prírodnín. Súčasťou sú rôzne oddelenia: mineralógie, geológie, botaniky, zoológie, ekológie, antropológie, predhistorické...Stred budovy tvorí 60 metrov vysoká kupola, v ktorej je socha gréckeho bola Hélia, na schodisku sú umiestnené sochy slávnych vedcov. Fasáda a štuková výzdoba  interiéru majú znázorniť vývoj sveta ako aj 100 olejomalieb slávnych maliarov s motívom svetovej vedy.

     Popoludní sa žiaci zhromaždili pri vianočných trhoch, ktoré  sú situované na námestí  pri Viedenskej radnici, priamo na hlavnej ulici medzi radnicou a divadlom, Viedenskou univerzitou a parlamentom. Sú to najväčšie vianočné trhy vo Viedni a najprívetivejšie vianočné trhy pre deti v Európe, najviac vytvárajú unikátne prostredie. Núkajú zmes tradícií s jedinečnou atmosférou a mnoho rozmanitých ponúk. Kúzlo adventu vo Viedni sa v priestoroch radnice a pred ňou už z diaľky ohlasuje napríklad jasne osvetlenou  „Alejou s anjelmi“ a ozdobenými vstupmi do parku medzi parlamentom a Viedenskou univerzitou. V Ľudovej hale Viedenskej radnice boli pre deti a mládež k dispozícii remeselné dielne. Pod odborným vedením a za použitia najrôznejších techník je každoročne vytvorených asi 55 000 vianočných darčekov pre rodinu a priateľov. A najmenší návštevníci vo veku od troch rokov mali možnosť si v pekárni vytvarovať a upiecť vlastné vianočné cukrovinky. Naši žiaci sa mali možnosť stretnúť s viedenským Jezuliatkom. Deťom sa vždy rozžiarili oči, keď počúvajú viedenské Jezuliatko ako číta príbehy s vianočnou tematikou na „Nebeskom pódiu“ (Himmelsbühne) pod veľkým vianočným stromčekom alebo v Ježiškovej dielni. Tento rok oslavuje Viedenské Jezuliatko svoje desaťročné výročie.      

     Žiaci sa nechali okúzliť pozoruhodne ozdobenými stromami a rozprávkovými objektmi v parku pri Viedenskej radnici. Kto sa chcel oddať predvianočnému očakávaniu naplno, pre neho je kúzlo adventu vo Viedni jedinečné vždy stojí za návštevu. Nechajte sa aj vy zlákať sladkou vôňou punču, pečených gaštanov a cukrovej vaty a inšpirujte sa množstvom nápadov na darčeky.  

Napísala Mgr. Mária Gavenčiaková