O škole Možnosti štúdia ELearning Rozvrh Webmail Mapa Výrobky školy Kontakt Napíšte nám

Vianočný Krakov

     Dňa 9.12. 2016  sa študenti Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou sa zúčastnili kultúrno-jazykovej exkurzie v historickom poľskom meste Krakov. Okrem vianočných trhov v historickom centre mesta študenti navštívili aj Kráľovský hrad Wawel, ktorý je srdcom poľskej histórie.

     Päťsto rokov bol sídlom poľských kráľov aj potom, ako sa hlavným mestom stala Varšava, konali sa tu korunovačné slávnosti a králi boli pochovávaní v blízkej katedrále. Študenti boli nadšení krásou tohto historického skvostu. Návšteva pokračovala na Rynek Glówny,   ktorý od roku 1257 patril k jedným z hlavných mestských trhovísk svojho druhu v Európe.   Obkolesujú ho pôsobivé historické budovy a dva z najdôležitejších chrámov v meste. Prvým je  Kostol sv. Vojtecha z 10. storočia, ktorý  je najstarším kostolom v Krakove,  dve veže druhého chrámu Mariánskeho kostola vyrazia dych snáď každému návštevníkovi. Na Rynku Glównom sa do výšky týči aj Mestská veža, jediná zachovaná časť radnice zo 14. storočia. V blízkosti trhoviska sa nachádza Mariánsky kostol, ktorý sa stal súčasťou  exkurzie.  Po Wawelskej katedrále je to druhý najvýznamnejší kostol Krakova.

Predposlednou zastávkou kultúrno-jazykovej návštevy bola návšteva podzemného mesta Krakow. Starobylé pozostatky historického centra ukrytého v podzemí vyrazia dych asi každému návštevníkovi. Historickú prehliadku sprevádzala úžasná starobylá scenéria doby, takže návštevník sa cítil akoby bol jeho súčasťou. Študenti počas celej exkurzie mohli praktizovať svoje jazykové zručnosti.

     Bodkou exkurzie boli vianočné trhy. Študenti si kúpili  rôzne suveníry, vyskúšali  tradičné špeciality a vo vianočnom duchu úžasnej nálady z historickej návštevy sa presunuli plní dojmov do  autobusu na cestu domov.

 

 

Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková