O škole Možnosti štúdia ELearning Rozvrh Webmail Mapa Výrobky školy Kontakt Napíšte nám

Veselo na svahu

     Žiaci prvého ročníka Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou sa zúčastnili lyžiarskeho kurzu v lyžiarskom stredisku Snowparadise Veľká Rača, ktorý sa konal od 20.3. – 24.3.2017.

     Hlavným cieľom kurzu bolo naučiť každého začiatočníka základným pohybom na lyžiach a pokročilejších zdokonaliť v tom, čo už vedeli. Zúčastnili sa ho žiaci z I.A, I.B, I.C a I.D triedy. Prváci absolvovali zjazdové lyžovanie. Všetci lyžiari boli roztriedení do skupín, podľa výkonnosti, kde sa im celý týždeň venovali inštruktori. Skúsení i začínajúci lyžiari otestovali nielen svoje schopnosti na zjazdovke, ktorá bola každý deň iná v závislosti od počasia. To sa menilo každý deň a v utorok im nadelilo aj novú snehovú prikrývku. Počas prvých dní žiaci trochu popadali do snehu, no potom to už išlo ako po masle. Každý sa počas týždňa niečomu priučil. Chlapci a dievčatá boli ubytovaní v Oščadnici a viacerí z nich boli po prvýkrát na dlhšiu dobu mimo domova. Museli sa prispôsobiť dennému režimu, stravovaniu, pobytu v kolektíve rovesníkov. Zároveň im to pomohlo spoznať sa navzájom, upevniť si kolektív, ale aj spoznať svoje schopnosti a pestovať vytrvalosť.

     Počas voľných chvíľ žiaci absolvovali túry na Veľkej Rači, prešli až na poľskú stranu, pozreli si z rozhľadne krásnu panorámu krajiny a vyskúšali bobovú dráhu. Nacvičovali a upevňovali si vedomosti z prvej pomoci, uplatňovali ekologické zásady pri pobyte v prírode, učili sa orientovať v teréne a ďalšie topografické vedomosti.

     Kurzu sa zúčastnil aj riaditeľ školy PaedDr. Ján Palko, ktorý podporuje športové aktivity na našej škole. Poďakovanie patrí aj Lyžiarskemu stredisku Veľká Rača, ktorý nám vyšiel maximálne v ústrety a vytvoril nám podmienky na priebeh lyžiarskeho výcviku, zamestnancom Chaty Plemenár, kde boli naši žiaci ubytovaní. Na záver sa chceme poďakovať všetkým inštruktorom za dobre odvedenú prácu a žiakom za disciplínu, vďaka ktorej sme predišli nepríjemným zraneniam a udalostiam. Naša vďaka patrí ako aj celému kolektívu vlekárov, vodičovi autobusu, ktorí pre našich žiakov pripravili príjemný pobyt. Čo je však najdôležitejšie, všetci sa vrátili zdraví a mohli opäť zasadnúť do prváckych školských lavíc.

Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková